Uzmanından uyarı: Kuduza dikkat!

Hatay’ın ilçesi olan Defne’nin Meydancık Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde bir köpekte kuduz vakası tespit edilmesinin ardından bölgeye hayvan giriş çıkışlarının yasaklanması tedirginliğe yol açtı. Belediye tarafından tedbir amaçlı köpekler toplatıldı. Kuduz konusuna ilişkin Defne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Şerif Güneş önemli açıklamalarda bulundu.

Direkt temas yoluyla bulaşan kuduz hakkında bilgilendirme yapan veteriner Şerif Güneş, Kuduz hastalığının ölümcül olduğunu dile getirdi ve önemli korunma yolunun panik olmadan aşı yaptırmak olduğunu aktardı.

10-15 GÜN SÜRESİ VAR

Ölümcül bir hastalık olabilen kuduz hastalığından bahseden Güneş, “Kuduz hastalığı, hayvana veya insana bulaştıktan itibaren en fazla 10-15 gün içerisinde ölüm gerçekleşiyor. Tedavi şansı da çok düşük olan bir hastalıktır. İnsanlar ve hayvanlar için tek korunma yöntemi aşılamadır. Kuduz olan hayvan direkt temas etmezse hiçbir şekilde size bulaşma durumu kolay kolay görülmez. Onun için paniklemeye gerek yok” dedi.

HAYVANLARDA KUDUZ BELİRTİLERİ

Kuduz hastalığına yakalanan hayvanlarda aşırı saldırganlaşma yaşandığını aktaran veteriner Güneş, “Yarasa diğer hayvanlara bulaştırabiliyor. Mikrop, özellikle kuduz olan hayvanın tükürük bezlerinde yerleşiyor. Virüs şeklinde olan bir mikroptur. Bu mikrop hayvan kuduz hastalığına yakalandığı anda belli evreleri var. Bunun üç evre şeklinde görülüyor. Özellikle saldırganlık evresi var. Tam kuduz belirtilerinin görüldüğü bir evredir” açıklamalarına yer verdi. Saldırganlık evresinin bu aşamada ortaya çıktığını aktaran Güneş, “Bu evrede hayvan gördüğü bütün çevredeki canlılara saldırganlık eğilimi gösterebilir. Bir sonraki evrede, özellikle hayvan hiç yapmadığı hareketleri yapabiliyor. Mesela sakin olan bir hayvan aniden saldırganlaşabiliyor. Üçüncü ve son evrede artık felç evresi, hayvan tamamen felçler geçirir ve hareketsiz kalır. Bu felç özellikle solunum felciyle sonuçlanıp ölüme sebep olabiliyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x